• https://www.facebook.com/groups/283135492088090/?fref=ts
PROJELER
Site Haritası

YALNIZ DEĞİLSİN! PROJESİ“YALNIZ DEĞİLSİN” ADLI PROJEMİZ

      Proje ile ilgili gelişmeleri Avcılar Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından Yalnız Değilsin Projesi için oluşturulan web sitesinden takip edebilirsiniz.

https://avcilarram.wixsite.com/yalnizdegilsin


Avcılar Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve Proje Koordiantörü Uzm.Psk.Dan.Vahdettin YAŞAR, Proje Sorumlusu: Psk.Dan.T.Sertaç ÇELİKÇEKEN, Proje Ekibi: Psk.Dan.T.Sertaç ÇELİKÇEKEN, Psk.Dan. Bahar EKMEKÇİ,  Psk.Dan. Metin YILDIZ dan oluşan evde eğitim gören öğrencilerimize yönelik hazırlanan YALNIZ DEĞİLSİN ADLI PROJEMİZ….

 

 Projemiz kapsamında önce okulunda evde eğitim alan okul müdürlerimizle toplantı yapılmıştır. Daha sonra bu okullarımızdaki evde eğitim gören çocuklarımızın evinde eğitime giden sınıf öğretmenlerimizle ve okul rehber öğretmenlerimizle toplantı yapılmıştır. Projenin amacı hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

 

İlçemizde “Evde Eğitim” gören 17 öğrencimize yönelik hazırlanan “Yalnız Değilsin!” projesi kapsamında proje ekibi ve öğrencilerin rehber öğretmenleri ile birlikte ev ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

            Ev ziyaretleri Proje uygulama planına göre 09.01.2017-16.01.2017-20.01.2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

            Ev ziyaretleri gerçekleştirilmeden önce proje ekibi tarafından veliler aranarak randevu alınmış ve alınan randevulara bağlı olarak bir takvim hazırlanmıştır. Yapılan görüşmelerde 4 öğrencinin hastanede tedavi gördüğü öğrenildiğinden bu öğrencilere ev ziyareti yapılamamıştır. Bu öğrencilere yönelik öğrencilerin sağlık durumunun elverişli olması durumunda ileri bir tarihte ev ziyaretleri yapılacaktır

            Gerçekleştirilen ev ziyaretleri esnasında öğrencilere, sınıf arkadaşlarının yazmış olduğu mektuplar, resimler ve çekilmiş videolar verilmiş ve birlikte birkaç mektup okunmuştur. Öğrencilerin arkadaşlarından mektup aldıklarında oldukça mutlu olduğu gözlemlenmiştir. Ailelerin çoğunda mektuplar okunurken duygusal anlar yaşandı ve bu uygulama hakkında olumlu dönütler alındı.

            Öğrenciler için hazırlanan etkinlikler, gerçekleştirilen ziyaretlerde ailelere ve öğrencilere bilgi verilerek teslim edildi.

            Aynı zamanda ev ziyaretleri sırasında yapılan görüşmelerde ailelerin ihtiyaçları tespit edildi. Tespit edilen ihtiyaçlar şunlardır;

 

  1. Ailelerin evde eğitim gören çocuklarının yasal hakları konusunda daha fazla bilinçlendirilmeleri gerektiği ihtiyacı tespit edildi.
  2. Evde eğitim gören çocukların ailelerine anne-baba tutumu ve çocuk gelişim özellikleri konusunda seminer verilmesi ihtiyacı tespit edildi.
  3. Ailelerin ve çocukların genel olarak sosyal izolasyon yaşadıkları ve sosyal desteğe her şeyden daha çok ihtiyaçları olduğu gözlemlendi.
  4. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan ailelerde fiziksel şartların yeterince uygun olmadığı ve iyileştirilmesi gerektiği gözlemlendi.

 

Bu amaçların daha sağlıklı gerçekleşmesi için önümüzdeki her dönemde projemiz devam edecektir.

 

Avcılar Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından yürütülmektedir.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret28413